Mladší žáci – „Florbal je kolektivní sport“

V letošním roce navštěvovalo florbal v kategorii mladších žáků 15 hráčů. Na tréninku každé pondělí je doplňoval přibližně stejný počet elévů. Již tradičně jsme přihlásili Orelskou Ligu (OFL), ve které našemu týmu byly soupeřem týmy z Boskovic, Adamova, Olešnice a Bukovinky. Turnaje byly bohužel pouze 4, jelikož několik klasických týmů letos nesložilo dohromady oddíl.

 Většina hráčů chodila do florbalu již v elévech, tak bylo na čem stavět. Hra, kterou si ale vyžadují mladší žáci již vyžaduje více spolupráce na hřišti. V úvodu sezóny jsme se soustředili více na individuální přípravu, jelikož nedostatky byly patrné, ale vše se postupně zlepšovalo. Na podzim tak nechyběl týmu elán a snaha, ale chyběla spolupráce.

Postupně během roku se naše hra stále zlepšovala a kombinační hra byla čím dál hezčí. Naše zlepšování bylo vidět hlavně s týmy z Bukovinky a Olešnice, které jsme z počátku měli problém porazit. Například s Olešnicí jsme remizovali 4:4 a podruhé dokonce prohráli 4:6. Třetí zápas jsme ovšem vyhráli již 9:1! Podobně to bylo s Bukovinkou, kterou jsme porazili 3:1, 3:2 a na posledním turnaji 11:0!

S dalšími dvěma týmy ale výrazný posun ve výsledcích nepřišel. Herní výkon šel ale nahoru! I přesto, že jsme s Boskovicemi i Adamovem 3x prohráli, zápasy to byly většinou vyrovnané a jen smolně jsme několikrát nedosáhli na body. Zápas s Adamovem na domácí půdě, ve kterém jsme vedli 4:2, ale prohráli jej gólem 2 sekundy před koncem 4:5, tím je nejlepší ukázkou. Nebo 3:4 s Boskovicemi na stejném turnaji.

Výsledky jsme ale dali letos stranou více než kdy jindy. Důraz jsme kladli na zlepšování techniky a kombinační hry. Na tom, aby si kluci věřili a neřešili, zda vyhráli nebo prohráli. Je to sport, takže každý chce zvítězit, ale není to důvod, proč tento sport hrajeme. Určitě ne v tomto věku. Já byl s vývojem spokojený a je jen škoda, že kluci nemohou mít více tréninků týdně, abychom jejich věk a schopnosti se rychle učit využili více. I proto je důležité, že hráči chodí i na jiné sportovní kroužky. Vždy je to na nich poznat.

Klukům bych chtěl za celou sezónu moc poděkovat, jelikož jak na tréninku, tak na zápasech byli hodní a nemusel jsem řešit nějaké velké problémy. Jejich výkonnost rostla a já doufám, že jsem tomu přispěl zábavnými a kvalitními tréninky. A i přesto, že jsme letos nevyhrávali těžší zápasy, tak jsem na kluky opět hrdý. Několik z nich se prosadilo i ve starších žácích, za které hráli i kvalifikaci na MČR, nebo se podívali na výběrové tréninky kraje Vysočina. Florbal je ovšem kolektivní sport a proto potřebujeme stabilně mnohem více hráčů než pár jednotlivců. Ti by totiž neměli šanci bez jejich podpory obstát a věřím, že mají kluci výbornou partu. A motivací pro ostatní může být to, že příští rok se začíná od nuly a nikdo neříká, že tahounem se nemůže stát zrovna on.

Také děkuji všem rodičům, jelikož bez nich by to nešlo. Děkuji za to, že jsme s jejich pomocí mohli jet v plném počtu tří „lajn“ na každý turnaj a já tak mohl nechat hrát na turnajích všechny hráče. Všichni, co chodili pravidelně na tréninky, tak i pravidelně hráli na turnajích. Sedmého května nás ještě čeká neligový turnaj ve Skutči jako odměna pro všechny mladší žáky za uplynulý rok.

Příští rok nás zase čeká nová výzva. Zapracovat nové tváře z elévů a opět pracovat jak na individuální technice, tak na kolektivní hře. Ať vás provází florbalová síla!

Orel Nové Město na Moravě
© 2014 Orel jednota Nové Město na Moravě, Hájkova 403, Nové Město na Moravě, IČ: 48895920, č.ú.: 2900507834/2010 (FIO)
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License. Vytvořeno vLinelabox.