V neděli dne 8. prosince oslavuje jedna z nejčilejších Jednot na Horácku - Jednota Orla v Novém Městě na Moravě - svoje dvacetileté trvání. Počátky Jednoty spadají do velmi těžké doby, ale ani tato nemohla zabrániti jejímu vzniku, poněvadž bylo na Horácku třeba spolku, který by vedl a vychovával občany v katolickém a křesťanském smyslu a morálce.
Jednota byla založena 12. prosince 1920 zásluhou několika místních občanů, kteří dosud zůstali Jednotě věrni a dále plní orelské poslání na Horácku. Prvním starostou jednoty byl Josef Peňáz, rolník a starosta z Petrovic u Nového Města na Moravě.
Jednota neměla své místnosti a proto bylo velice těžké scházení jejího členstva a výboru. První své podniky se konaly v místnosti hotelu "Gregor". Ale jejím členům se podařilo v roce 1923 zakoupit na náměstí dům, který mohl již aspoň částečně plnit svoje poslání.
Vznik většího katolického života musíme hledati zpět do 90tých let minulého století. Tehdy vznikaly a byly obnovovány Katolicko-politické jednoty, které pokračovaly ve šlépějích Katolických jednot z let 50tých , z dob Sušila a M. Procházky. Katol. politické jednoty byly jedinou organizací formou spolkovou. Novými pomocníky, kteří měli emancipovat naši mládež byly Jednoty sv. Josefa, poněvadž bylo třeba nezletilou mládež sjednocovat a chrániti před světským zlem.
Jednota sv. Josefa vyvíjela u nás rozsáhlou činnost vzdělávací, měla dosti velkou knihovnu, hrála divadla, pořádala vycházky atd.
Také katolická omladina našla svoji úrodnou půdu, která byla u nás založena dp. P. Pekárek, kaplan v Novém Městě na Moravě i v mnoha vesnicích. Zájem o katolickou omladinu ukázal mohutný sjezd katolické omladiny v Novém Městě na Moravě dne 11. července 1920.
Ještě pronikavějšího úspěchu se dočkal župní slet Orla dne 2. a 3. července 1922. Již toho dne bylo hráno divadlo na zahradě Šaškova domu, který byl později zakoupen a tím byl vybudován nový katolický dům.
Jak došlo ke koupi domu?
Do roku 1921 nebylo v Novém Městě spolkového domu a sálu vůbec a všechny podniky se konaly v hostincích a dříve i v sálech radnice a později se divadelní představení konala v tělocvičně obecné školy. Omladina však stále konala svoje představení v hostinci u "Gregorů".
Za vedení dp. faráře Matěje Mülera a jiných došlo ke koupi Šaškova domu, když nás v koupi lékárny předešlo Vydavatelské družstvo. Ke koupi se sdružily" Orel, Omladina, Lidová a sv. Josefská jednota a Reiffeisenka. Dům byl postupně adaptován v roce 1929 a bylo zřízeno kino Charita. V novém spolkovém domě byla vyvíjena velká činnost jak Orla, tak omladiny a Akademického ASSS jehož produkce, zvláště operet nám přivábila mnoho návštěvníků.
Místnosti však stávaly se nedostačujícími a sálu hrozilo policejní uzavření a proto bylo pomýšleno na příležitost postaviti velký sál. Příležitost tato se naskytl, když v roce 1936, kdy Ústřední jednota hospodářských družstev v Brně koupila Katolický dům (u Šašků) na vybudování hospodářského skladiště. Jednota Orla a Reiffeisenova záložna v náhradu toho zakoupila celý dům a zahradu po zemřelém staviteli Josefu Sadílkovi.
Ihned po provedení všech kupních formalit začalo se ihned s přípravami pro nejnutnější práce. Začalo se s úpravou dvorních objektů. 15. 8. 1936 svěcení základního kamene.
Rada jednoty schválila dne 26. června 2024 úpravu ceníku pronájmů Orlovny platnou od 1. září 2024: