Mladší žáci třetí v divizi – co chybí na nejlepší?

Mladší žáci, skoro již tradičně poslední roky, skončili sezónu na třetím místě v divizi Západ v OFL. Nad naše síly byli týmy z Olešnice a Adamova. Za sebou kluci nechali naopak týmy z Bohunic, Boskovic, Řečkovic a Bořitova. Kompletní tabulku s výsledky zápasů najdete na http://www.orel.cz/nofl/?do=verejne_tabulka&soutez=124. Kanadské bodování oddílu lze nastudovat na http://www.orel.cz/nofl/?do=statistika&soutez=124. Gólovými tahouny týmu byli bráchové Milan a Martin Dvořákovi, spolu s Adamem Starým. Prosadilo se ale výrazně více hráčů…

Hlavním trenérem mladších žáků byl Tomáš Mrázek. Na tréninky ale chodí spolu s ml.žáky i elévové a přípravka a celkově se tréninkům věnují jako trenéři či asistenti ještě Josef Kuchta, Jakub Graňák (gólmani), Martin Kršek, Ondřej Srnský a Radim Lempera. Trenérů bývá hlavně v pondělí dost, ale na tuto kategorii je to potřeba, jelikož na jednom tréninku bývá průměrně kolem 22 hráčů, výjimečně se počet může dostat až k hranici 30 hráčů.

Mladší žáci měli letos ve svých řadách 2 gólmany – Martina Švandu a Aleše Špinara. Ti díky ročníku narození 2006 budou chytat v kategorii i příští rok. Do pole se zapojovalo až 14 hráčů, kteří mohli být doplněni občas i elévy (na turnaj se podívali 4 z nich). Poměrně široký kádr byl určitě výhodou. V tomto věku nejde tolik o výsledky – snad nikdo nehraje florbal (nebo nepřihlásí svého syna/dceru) s cílem vyhrát v mladších žácích Orelskou ligu… Ale jde o to, aby si co nejvíce hráčů zahrálo, a hlavně vytvořili správnou partu kamarádů, které baví sport. V tomto případě florbal. A aby se ve sportu navíc zlepšovali, budovali fyzičku i techniku a připravili se tak pro další roky ve starších kategoriích. I proto se trenéři snažili, aby na každý turnaj jeli oba gólmani a v poli se zapojilo 12 hráčů (3 kompletní lajny). Občas jsme zajeli i na přátelské utkání do Bystřice, kam mohlo jet ještě více hráčů.

Co tedy letos našim hráčům šlo a v čem naopak za soupeři zaostávali? „Začnu tím, co nám nešlo a postupně přejdu k silným stránkám. U gólmanů nekritizuji, oba se po celý rok zlepšují a pracují na sobě. Pod Kubovým vedením je to baví a byli spíše oporou týmu. U hráčů v poli mi nejvíce schází základní práce s míčkem. Jakmile se veškeré kličky a přihrávky stanou přirozeností a budeme to provádět přesně, můžeme pokročit dále. V zápase se to tak projevovalo tím, že jsme si nepřesně nahrávali, nebo že nám odskakovaly míčky od čepelí. Občas vázla spolupráce, kdy méně šikovným hráčům ostatní tolik nevěřili a namísto kolektivní hry jsme viděli ve větší či menší míře „sólování“. To se postupně zlepšovalo, ale nevymizelo úplně. V obraně potřebujeme zapracovat na přehledu – jakmile jej získáme, nebude se stávat, že většina hráčů kouká jen na soupeře s míčkem, ale nehlídá si „svého“ protivníka.“

A co silné stránky? „Silnou stránkou týmu je naše parta a to, že se kluci dokáží pro zápas nadchnout a nedají ani jeden míček zadarmo. Zápas prožívají i na střídačce a celý tým turnajem žije. Pokud se prohraje, tak to hráče mrzí, ale nedělají z toho „vědu“. Nekritizujeme své spoluhráče, a i když se něco pokazí, podporujeme se a povzbuzujeme se. Gólmani mají kvalitní výhozy a nejednou založili rychlý brejk. Aleš vyniká prací v brankovišti. Dobrá je často i hra tělem a důraz. Fyzička taky není hlavní problém.“

Kluci šli určitě po celou sezónu nahoru. Někteří více, jiní méně. Vždy záleží na tom, jak často chodí na trénink a jaké nasazení a soustředění na tréninku mají. Víme, na čem, i jak pracovat. Pokud kluci (či holky) budou chtít, můžeme zase postupovat na finále OFL. A ve starších žácích hrát o přední místa na Vysočině. Zlepšit se ale musíme.

Určitě obecně rád chválím v tomto věku, což určitě u mnoha hráčů mohu i letos. I když docházka je výborná, některým by častější tréninky neuškodili. A ne všichni využívali možnost chodit na tréninky se staršími žáky. Vím, že to jsou děti, ale koncentrace a cílevědomost i v průběhu tréninku by mohly být lepší. Občas, když se trenér nedívá, mají kluci „zaječí úmysly“ a blbnou, nebo nic nedělají. Zatímco by mohli zlepšovat potřebné a často chybějící dovednosti.  

Chci poděkovat všem hráčům za letošní sezónu a všem rodičům za podporu po celou její dobu. Bez vás bychom se na ty turnaje neměli, jak dostat! A díky letí za rodiči i díky tomu, že jim umožní docházet na naše tréninky a že je podporují na zápasech.

Děkuji i všem organizátorům a lidem „v pozadí“, kteří se starají o chod nejen tohoto oddílu. Každým rokem je to těžší a těžší a práce je mnoho. Zvládnout nově GDPR je taky výzva… Ale hlavně se jedná o ekonomiku celého oddílu (od příspěvků, dotací atd.). Vyúčtovávání není snadné. Děkuji zkrátka všem, kdo se jakkoli zapojil do sezóny. Díky.

Tož přes léto neleňte, ale makejte… Abyste v září (nebo už na soustředění) přišli fyzicky připravenější, než končíte teď v červnu… Užijte si léto a buďte venku a sportujte… Neseďte jen u počítačů nebo televize.

 

Orel Nové Město na Moravě
© 2014 Orel jednota Nové Město na Moravě, Soškova 1559, Nové Město na Moravě, IČ: 48895920, č.ú.: 2900507834/2010 (FIO)
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License. Vytvořeno vLinelabox.